Stalo žaidimus pardavinėjame jau daug metų, tad teko iš arčiau pasidomėti iš ko gi ir kaip pagaminti yra stalo žaidimai.

Ar žaidžiant stalo žaidimą niekada nesusimąstėte -iš ko gaminamos stalo žaidimų lentos? Paprastai jos gaminamos iš rišamosios plokštės ir kartais iš medžio drožlių plokštės. Lentos gaminamos iš popieriaus ir (arba) audinio pluošto. Pluoštai yra tankiai suklijuoti, kad lentos būtų patvarios ir atsparios drėgmei. Dėl plonų pluoštų galime džiaugtis lygiu stalo žaidimų lentos paviršiumi.  Stalo žaidimo, kuriame naudojama pagrindinė, žaidimui skirta lenta, gaminama iš keturių pagrindinių medžiagų

  • Lenta

  • Tekstūrinis popieriaus apvalkalas
  • Spausdintas popierius
  • Danga

Kiekviena medžiaga būna skirtingų rūšių ir naudojama dėl skirtingų priežasčių - nuo patvarumo iki stiliaus. Nors spausdintas stalo žaidimo lentos dizainas yra labai svarbus, medžiagos, iš kurių ji pagaminta, daro didžiulę įtaką jūsų žaidimo patirčiai.

Stalo žaidimo lenta

Medžiaga

Stalo žaidimų lentos paprastai gaminamos iš įrišimo kartono, t. y. iš to paties, iš kurio gaminami kieti knygų viršeliai. Jos taip pat gali būti pagamintos iš medžio drožlių plokštės arba labai plonos medienos.

Stalo žaidimo lenta turi būti patvari, nes ant jos bus dedamos žaidimo figūrėlės, ji gali būti, ant jos gali būti išpilamas maistas ir gėrimai. Lentos storis, pluošto tankis ir naudojamų medžiagų rūšis turi įtakos lentos standumui, atsparumui drėgmei ir ilgaamžiškumui.

Tankis

Gera stalo žaidimo lenta turi būti atspari išorės veiksniams, kaip pavyzdžiui nuolatinį žaidėjų spaudimą figūrėlėmis. Tai reiškia, kad ji turi būti tanki, kad kiekvieną kartą padėjus figūrėlę neliktų įdubimų ar įbrėžimų. Siekiant ilgaamžiškumo svarbu, kad pluoštai, iš kurių ji pagaminta, būtų maži, glaudžiai vienas prie kito prigludę ir surišti klijais. Tarptautinio standarto nėra ir atkreiptinas dėmesys, kad storis nebūtinai reiškia tankį. Priklausomai nuo to, kaip glaudžiai supakuoti pluoštai ir kiek klijų buvo panaudota, galite turėti storą plokštę, kuri yra mažiau tanki nei plonesnė. Tikriausiai esate susidūrę su lentomis ir žaidimų figūrėlėmis, pagamintomis iš minkštesnio kartono.

  • Jos plyšta, kai at jų paviršiaus stumdote žaidimo elementus (figūrėlės ir pan.).
  • Jos lengvai lankstosi ir viduryje susidaro raukšlės.

Atsparumas drėgmei

Be jokios abejonės stalo žaidimų lentos turi būti atsparios drėgmei. Jos bus naudojamos ne vienerius metus, gali būti laikomos palėpėse, spintose ir rūsiuose, jei nenaudojamos labai dažnai. Stalo žaidimus nuolat veikia išoriniai temperatūriniai ir drėgmės skirtumai, apie kuriuos mes, tikriausiai, nesusimąstome. Be visa ko, net ir po ilgos pertraukos ištraukus žaidimą iš drėgnesnės erdvės mes norime, kad jo būklė būtų tokia kaip kadaise. Be to, dažniausiai stalo zaidimai, nors ir kuriami bei maketuojami Europoje, jų pačių gamyba perkeliama į Kiniją. Reikia įvertinti ir transportavimo metu kylančias grėsmes ir aplinkos poveikius.  Kad stalo žaidimai galėtų atlaikyti drėgmę, celiuliozė maišoma su klijais. Didelis klijų ir pluošto santykis yra svarbiausias atsparumo drėgmei veiksnys.

Lygumas, storis ir spalva

Stalo žaidimų lentų paviršius turi būti labai lygus, kad žaidimo figūrėlės stovėtų tolygiai ir nenukristų/nepasvirtų. Kad lentos būtų lygios, joms gaminti naudojami pluoštai yra ploni. Stalo žaidimų lentos gali būti įvairaus storio. Paprastai 1,27 mm - 2,54 mm. Natūralu, kuo storesnė lenta, tuo daugiau pluošto sluoksnių ji turi. Stalo žaidimų lentos spalva priklauso nuo to, iš ko ji pagaminta. Jei ji ruda, greičiausiai ji pagaminta iš daugiau popieriaus ir kartono pluošto, jei pilka, greičiausiai ji pagaminta iš daugiau audinio pluošto.

Tekstūrinis popieriaus apvalkalas

Aplink stalo žaidimo lentą apvyniotas storo, paprastai tekstūruoto, popieriaus gabalas. Apvyniojamasis popierius paprastai apjuosia žaidimo lentos galinę dalį ir dažnai būna užlenktas ant priekinės dalies, kad suformuotų žaidimo paviršiaus apvadą. Taip siekiama, kad žaidimo lenta atrodytų patraukliau (pilkas ir rudas kartonas neatrodo taip įdomiai) ir būtų patvaresnė. Priklijavus ir priklijavus popierių prie lentos, ji tampa atsparesnė drėgmės pokyčiams. Pats popierius gali būti kažkuo padengtas ir šiek tiek priminti plastiką, kad būtų lengviau užtikrinti patvarumą ir sukurti drėgmei atsparų sluoksnį aplink lentą, jei ant jos ką nors išlietumėte. Tekstūrinis popierius būna įvairių spalvų, pavyzdžiui, juodas, arba ant jo gali būti raštas arba koks nors originalus meno kūrinys.

Spausdintas popierius

Kartonas, iš kurio gaminami stalo žaidimai, yra per storas, kad jį būtų galima spausdinti tradiciniu spausdintuvu. Todėl stalo dizainas atspausdinamas ant popieriaus ir tada tvirtinamas prie stalo. Spausdinimas atliekamas pramoniniu mastu, taikant ofsetinės spaudos metodą. Taip spausdinami ir laikraščiai. Popierius paduodamas per didžiules mašinas su dideliais plieniniais ritinėliais. Kiekvienas ritinėlis ant popieriaus užrašo skirtingą spalvą, panašiai kaip namų spausdintuvuose - purpurinę, geltoną, žydrą ir juodą. Kol popierius praeina pro visus ritinėlius, visos spalvos jau būna ant puslapio. Spausdinto stalo žaidimo dizaino klijavimas ant lentos yra sunkus darbas. Atspausdintas lapas turi būti tobulai išlygintas, nes kiekviena klaida yra labai akivaizdi. Niekas nenorėtų žaisti stalo žaidimo, kai matosi kreivos linijos ir nesimetriškai išdėstyti žaidimo laukeliai. Juk stalo žaidimo lenta yra pirmas susipažinimas su mūsų laukiančiu nuotykiu!

Dengimas

Siekiant apsaugoti rašalą nuo atspaudo nusitrynimo, nuo nusidėvėjimo, pirštų, prakaito ir t.t., jis padengiamas plona skaidria apsaugine danga. Ji gali būti užtepta spausdinimo metu arba po to, kai popierius pritvirtintas prie stalo žaidimo lentos. Yra keletas skirtingų dangos rūšių, kurias galima dengti.

Dangos

Dažams ir popieriui užklijuoti naudojamas (paprastai) vandens pagrindo lako sluoksnis. Dangos gali suteikti popieriui matinį arba blizgų efektą. Dėl matinės dangos spalvos atrodo ne tokios ryškios, o dėl blizgios spalvos tampa kontrastingesnės, tamsesnė juoda spalva ir ryškesnės spalvos. Danga taip pat gali būti tekstūruota ir užpurkšta ant kartono.

UV SPINDULIŲ

Tai lipnus skystis, kuris išdžiūsta ir sustingsta tik veikiamas UV spindulių. Ji yra storesnė už standartinę dangą, todėl sunkiau dėvisi.

Laminavimas

Lentos gali būti padengtos plonu plastiko lakštu. Laminuotos lentos yra atsparesnės nei dengtos lentos, jos taip pat gali būti tekstūruotos. Laminuotas plastikas taip pat gali suteikti folijos efektą, kad vis dar matytųsi spauda, bet spalvos suteiktų vaivorykštės efektą.

Kaip pjaustomos stalo žaidimų lentos?

Stalo žaidimų lentos išpjaunamos štampavimo būdu. Įrenginys su reikiamos formos pjovimo plokštele, kuri yra tarsi didelė sausainių pjaustyklė, prispaudžiama prie lentos.